Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Czy zakładanie spółki partnerskiej jest trudne?

Zakładanie spółki partnerskiej

Założenie spółki partnerskiej często zaleca się w przypadku wolnych zawodów. Co ważne, wcale nie okazuje się to bardzo skomplikowane. Przede wszystkim założysz ją przez internet, we własnym domu. Z naszymi wskazówkami uda Ci się to zrobić.

 

 

Czym jest spółka partnerska?

Przede wszystkim tworzą ją przynajmniej dwie osoby fizyczne, czyli partnerzy. Zakładają ją w celu wykonywania wolnego zawodu i wspólnego prowadzenia działalności gospodarczej. Z jej założenia wynikają liczne korzyści:

  • do założenia spółki nie potrzeba kapitału zakładowego, 
  • umowę spółki wystarczy spisać w formie pisemnej, nie w formie aktu notarialnego,
  • partnerzy mają dużą swobodę w prowadzeniu spraw spółki oraz reprezentowaniu jej poza spółką,
  • spółka za sprawą własnej zdolności prawnej i majątkowi, może nabywać nieruchomości, zaciągać pożyczki czy zatrudniać pracowników,
  • nie wymaga podwójnego opodatkowania, ponieważ nie jest płatnikiem podatku dochodowego,
  • spółka ma ograniczoną odpowiedzialność – nie odpowiadasz za błędy zawodowe i zobowiązania zaciągnięte przez innego partnera,
  • wymaga uproszczonej księgowości w formie Księgi Przychodów i Rozchodów, kiedy nie zostanie przekroczony ustawowego limitu przychodów 2 mln euro.

Założenie spółki partnerskiej

Jak założyć spółkę partnerską? Zawiązanie spółki partnerskiej to proces, w którym partnerzy wykonują określone czynności faktyczne i prawne: sporządzenie umowy spółki, podpisanie jej, wniesienie wkładów, rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz w odpowiednich urzędach.

 

Niezbędne trzy kroki:

  • zawarcie umowy spółki,
  • zgłoszenie do sądu rejestrowego,
  • wpis do KRS.

 

Właśnie wpis do KRS decyduje o ostatecznym powstaniu spółki. Ma on charakter konstytutywny.

 

Opis poszczególnych kroków 

Przede wszystkim należy określić najważniejsze cele, które chce się zrealizować, a także ustalić zakres działalności spółki. Ponadto przed założeniem spółki trzeba oczywiście wybrać partnerów, z którymi zamierzasz prowadzić działalność gospodarczą. Konieczne jest także ustalenie warunków współpracy, w tym zasad udziału w zyskach i stratach, obowiązków względem spółki, zasad reprezentowania i prowadzenia spraw spółki, szczegółowego zakresu odpowiedzialności oraz kwestii powołania zarządu. Musisz pamiętać, że partnerzy w spółce mogą być tylko osoby fizyczne! Co więcej, partnerzy muszą mieć aktualne uprawnienia do wykonywania wolnego zawodu.

 

Kolejny krok to sporządzenie umowy spółki partnerskiej. Ma ona określać partnerów, firmę i siedzibę, wysokość wniesionych wkładów, zasady reprezentacji oraz przedmiot działalności spółki. Co ważne, do podpisania umowy nie potrzeba notariusza. Umowa musi zostać zawarta na piśmie – ręcznie, na komputerze lub według gotowego wzoru. Każdy partner musi ją podpisać. 

 

Następnie następuje wniesienie wkładów przez partnerów. Mogą być to: pieniądze, nieruchomości, samochody, maszyny, urządzenia biurowe, wierzytelności, prawa autorskie i prawa własności przemysłowej (patenty i znaki towarowe) czy wiedza specjalistyczna (know-how). Kolejny etap to rejestracja spółki partnerskiej w Krajowym Rejestrze sądowym. Sąd rejestrowy rozpoznaje wniosek o wpis w 7 dni od daty jego wpłynięcia. Zgłoszenie spółki partnerskiej do urzędów i instytucji to piąty krok. Uwaga – spółka partnerska ma obowiązek zgłosić się do ZUS jako płatnik składek.

Artykuł sponsorowany