Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Kiedy i dlaczego wymieniać olej silnikowy – najlepsze praktyki

fot. Malte Luk / pexels.com
fot. Malte Luk / pexels.com

Sercem każdego samochodu jest silnik. Wpływ na jego prawidłową pracę ma olej silnikowy, czyli środek smarny zapewniający prawidłową pracę układu. Olej silnikowy ulega degradacji, dlatego należy go regularnie wymieniać. Sprawdź, kiedy to robić oraz poznaj najlepsze praktyki z tym związane. 

Jaką funkcję w aucie spełnia olej silnikowy?

Obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu jest utrzymywanie go w dobrej kondycji i stanie technicznym. Dotyczy to również oleju silnikowego. To on odpowiada za smarowanie ruchomych części silnika, gwarantując ich prawidłową pracę oraz redukując ryzyko występowania usterek. Oprócz tego olej silnikowy wpływa na szczelność układu, jego chłodzenie oraz wydłużenie żywotności silnika. Jest to związane z tym, że we współcześnie stosowanych preparatach znajdują się dedykowane składniki wspierające pracę motoru.

Dlaczego należy wymieniać olej silnikowy?

Podczas eksploatacji pojazdu niezwykle ważne jest to, aby w określonych odstępach czasu wymieniać olej silnikowy. Płyn ten podlega zanieczyszczeniom w trakcie pracy i z czasem traci swoje właściwości. W starszych pojazdach obserwuje się także znaczne ubytki oleju silnikowego, dlatego należy go uzupełniać.

Zaniechanie wymiany środka smarnego silnika może skutkować poważnymi konsekwencjami. Podstawowe z nich to przede wszystkim:

  • zwiększone ryzyko tarcia ruchomych elementów silnika i związanych z tym usterek,
  • szybsza degradacja silnika,
  • zaburzenia w odprowadzaniu ciepła,
  • zwiększona głośność pracy,
  • przyspieszony proces korozji elementów metalowych.

Jeżeli zależy Ci na bezpiecznej jeździe i oszczędnej eksploatacji pojazdu, wymieniaj olej silnikowy zgodnie ze wskazaniami producenta lub przedstawiciela zaufanego warsztatu.

Jak często wymieniać olej silnikowy?

Częstotliwość wymiany oleju silnikowego zależy od stopnia eksploatacji pojazdu, jego wieku oraz kondycji samego płynu. Właśnie dlatego rekomenduje się sprawdzanie poziomu oleju przed każdą dłuższą podróżą oraz minimum raz w miesiącu, gdy nie planujesz większych wyjazdów. Gdy tylko zauważysz niski poziom oleju, należy go uzupełnić.

W przypadku pojazdów eksploatowanych na długich trasach wymiana oleju powinna następować średnio do 20 tysięcy kilometrów. Warto uważać na to, aby nie przekraczać tej granicy kilometrów. Oczywiście wymiana może nastąpić szybciej z korzyścią dla silnika. Auta wykorzystywane głównie w mieście lub posiadające instalację gazową wymagają częstszej wymiany oleju silnikowego. W ich przypadku zaleca się przeprowadzenie tej czynności średnio co 10 tysięcy kilometrów.

Jeszcze inną praktyką jest wymiana oleju silnikowego co rok, bez względu na to, czy osiągnęło się wyżej wskazane limity. Warto skonsultować to z przedstawicielem warsztatu mechanicznego lub producenta auta. Podczas wymiany oleju silnikowego warto również wymienić filtr, który odpowiada za wychwytywanie zanieczyszczeń i przekłada się na pracę całego układu.

Rodzaj oleju silnikowego dobiera się zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu. To niezbędne do tego, aby zapewnić prawidłową pracę silnika oraz zredukować ryzyko kosztownych usterek.

Nie zapomnij o ubezpieczeniu pojazdu

Regularna wymiana oleju silnikowego to nie jedyny obowiązek posiadacza pojazdu. Jeżeli auto ma być dopuszczone do ruchu, to należy wykupić ubezpieczenie OC (https://www.link4.pl/ubezpieczenie-samochodu). Korzystną ofertę przygotowało towarzystwo ubezpieczeniowe LINK4. Obejmuje ona nie tylko obowiązkowe ubezpieczenie OC, ale również możliwość wykupienia ubezpieczenia AC.

Jeśli chodzi o OC, które musi być wykupione dla każdego pojazdu, to chroni Cię ono przed finansowymi skutkami szkód, które zostaną wyrządzone przez Ciebie innemu uczestnikowi ruchu drogowego. Umowa OC zawierana jest na 12 miesięcy – za jej brak w przypadku zarejestrowanego auta Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może nałożyć karę finansową.

Istnieją również sposoby na to, by od pewnych szkód zabezpieczyć własne auto. Wystarczy, że zdecydujesz się na AutoCasco lub Assistance. AC obejmuje kompleksową ochronę, dzięki której otrzymasz odszkodowanie pokrywające skutki finansowe uszkodzenia Twojego samochodu powstałe na skutek nagłych i nieprzewidzianych zdarzeń. Natomiast Assistance pozwala skorzystać m.in. z pomocy technicznej czy też holowania auta.

Sprawdź dokładną ofertę na stronie www.link4.pl i skorzystaj z kalkulatora OC/AC online, by w kilka minut poznać wysokość swojej składki. Możesz też zadzwonić pod numer 22 444 44 23 lub spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.