OBEJRZYJ SIĘ ZA POLSKĄ \ KUJAWY - Tajemnica Kopernika
Kujawy, przecięte przez autostradę A1, to jedna ze starszych dzielnic Polski. Ich nazwa wywodzi się od starosłowiańskiego słowa „kui” oznaczającego wicher. Trafne określenie, bo to ziemia, na której ciągle coś się dzieje. Jest tu niemal wszystko, co może zainteresować turystę
Igor Szczęsnowicz
Wspaniałe miasta pełne zabytków, uzdrowiska, piękne jeziora i lasy, a wszystko to doskonale skomunikowane przez autostradę A1. Najpiękniejszym miastem, leżącym na granicy Kujaw i wchodzącej dzisiaj w ich skład historycznej Ziemi Dobrzyńskiej, jest Toruń. To leżące nad Wisłą średniowieczne miasto, zawdzięczające swoją urodę i liczne zabytki średniowiecza rycerzom Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, czyli mającym z przeróżnych innych względów złą sławę w Polsce Krzyżakom. Zostało założone przez nich w 1233 roku, a do Polski należy od 1454 roku. Zachował się tu średniowieczny układ ulic i liczne zabytki, takie jak średniowieczny ratusz zajmujący centralną część starego rynku, liczne gotyckie kościoły czy wreszcie imponujące kamienice. W jednej z nich, przy obecnej ulicy Kopernika 15/17, urodził się jeden z najsłynniejszych Polaków, jacy kiedykolwiek zaludniali ziemię, czyli Mikołaj Kopernik. W jego domu mieści się obecnie muzeum, gdzie można zobaczyć w jakich warunkach wychowywał się ten, który udowodnił, że to Ziemia kręci się dookoła Słońca, a nie odwrotnie. I to udowodnił bez dostępu do internetu! Kto wie, być może wybitny umysł astronom był zdolny do takich wiekopomnych wyczynów, gdyż mama od maleńkości karmiła go słynnymi na cały świat toruńskimi piernikami. Prawdopodobnie dzięki tej mieszaninie miodu, mąki i zamorskich korzeni Mikołajek wyrósł na genialnego Mikołaja.
Pierniki piekło się w Toruniu od zawsze. W Toruniu, szczególnie w okolicy rynku, jest kilkanaście miejsc, gdzie można je kupić, ze stosownymi certyfikatami pochodzenia. Jednak nie tylko fani tego przysmaku powinni koniecznie się udać na ulicę Rabiańską 9, gdzie w zrekonstruowanej XVI-wiecznej piekarni można prześledzić cykl powstawania pierników. Prześledzić? Nie tylko, można samemu taki piernik upiec. Smacznego!
Około 25 kilometrów na południe od Torunia leży nie mniej słynny Ciechocinek. To wspaniałe uzdrowisko słynne ze swych tężni i wód mineralnych zaprasza nie tylko chorych. Poza unikatowym klimatem, sanatoriami i pijalniami wód mineralnych znajdziemy tutaj dostępną dla zwiedzających warzelnię soli, bo kopalni tego „białego złota” pełno jest tu w okolicy. W Ciechocinku poraża wręcz swoim urokiem Park Zdrojowy, tężnie czy zabytki architektoniczne okresu secesji. Idealne miejsce do spokojnego spędzenia weekendu.
Gdyby natomiast Wasze pociechy po tych wszystkich atrakcjach zaczęły narzekać i marudzić, to wsiadajcie w samochód i jedźcie do oddalonego o 40 km na zachód od Torunia Solca Kujawskiego. Tam, we wspaniałym dinoparku pełnym niezrównanych gadów prehistorycznych, dzieci z pewnością zapomną o nudzie. Kujawy dają radę!
Artykuł przygotowany przez redakcję we współpracy z Instytutem Biznsesu oraz Fundację Polskiego Godła Promocyjnego
Partnerzy cyklu:
ORLEN
INSTYTUT BIZNESU
TERAZ POLSKA