Darmowy listopad w rezydencjach królewskich 2023
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego już po raz dwunasty zaprasza do muzeów-rezydencji królewskich, które przez cały listopad nieodpłatnie udostępniają publiczności część swoich zbiorów. Darmowy listopad w rezydencjach królewskich to nie tylko okazja do zwiedzania wystaw stałych i czasowych, ale także do udziału w wielu spotkaniach edukacyjnych, wykładach, konferencjach, warsztatach i lekcjach muzealnych, które odbywają się w 11 polskich zamkach i pałacach.
Od 2012 r. w akcji „Darmowy Listopad” uczestniczą najbardziej ikoniczne i najbardziej znane polskie rezydencje królewskie – Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie czy Zamek Królewski w Warszawie. Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, do grona rezydencji dawnych polskich władców, które na listopad szykują specjalną ofertę dla zwiedzających, w ostatnich latach dołączyły muzea zamkowe w Sandomierzu, Lublinie i Malborku, a także Zamek Żupny w Wieliczce i Zamek Królewski w Poznaniu oraz zamki w Kwidzynie i Sztumie – oddziały Muzeum Zamkowego w Malborku.
Co proponują rezydencje królewskie w listopadzie 2023?
Zamek Królewski w Warszawie
Od wtorku do niedzieli w godz. 14.00 – 17.00 (ostatnie wejście o godz. 16.00) obowiązuje bezpłatny wstęp na Trasę Królewską w tym: do Apartamentu Wielkiego i Królewskiego oraz Sal Sejmowych. Darmowe jest również zwiedzanie wystawy „Pocztówki z widokiem na Zamek”, a także wejście na pokaz obrazu Tycjana „Portret młodzieńca”. Od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 – 17.00 (ostatnie wejście o godz. 16.00) w Pałacu pod Blachą można zwiedzić Apartamenty Księcia Józefa Poniatowskiego.
Zamek Królewski na Wawelu
Od wtorku do niedzieli w godz. 9.30-17.00 (ostatnie wejście o godz. 15.00) Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki oferuje łączony bilet „Złoty Zamek Jagiellonów” na wystawę czasową „Obraz Złotego Wieku” oraz wystawę stałą „Reprezentacyjne Komnaty Królewskie”. Oferta nie obowiązuje w dniach: 14-17 listopada. Bezpłatnie od wtorku do niedzieli będzie można zwiedzić również „Skarbiec Koronny”. Zamek Królewski na Wawelu przygotował też 100 bezpłatnych lekcji muzealnych.
Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
W listopadzie obowiązuje bezpłatny wstęp na wszystkie wystawy stałe. Wystawy stałe znajdują się w:
- Pałacu na Wyspie
- Starej Oranżerii i Teatrze Królewskim
- Pałacu Myślewickim
- Stajniach Kubickiego
- Koszarach Kantonistów
W listopadzie można skorzystać także z bezpłatnego wstępu na wszystkie wystawy czasowe. Muzeum przygotowało również ofertę 100 darmowych lekcji muzealnych oraz 50 darmowych zajęć edukacyjnych o tematyce przyrodniczej i hippicznej w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa.
Dodatkowo w wybrane dni odbędą się bezpłatne oprowadzania edukatorskie po wystawach stałych w Pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii oraz Pałacu Myślewickim.
Zamek Lubelski
Muzeum Narodowe w Lublinie zaprasza w listopadzie m.in. na rodzinne warsztaty oraz bezpłatne lekcje muzealne dla szkół. Podczas zajęć pn. „Najstarsze zabytki wzgórza zamkowego” uczestnicy wspólnie odkryją tajemnice zachowanych do dziś średniowiecznych budowli – wieży obronnej i kaplicy Trójcy Świętej – oraz poznają najważniejsze elementy twierdz warownych. Zaplanowano też bezpłatne pokazy filmu „Druga strona plakatu” w reż. Marcina Latałło.
Zamek Żupny w Wieliczce
Od 2 do 30 listopada Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka oferuje bezpłatne zwiedzanie Zamku Żupnego i prezentowanej w nim wystawy stałej „Solniczki – małe arcydzieła sztuki”. Dostępna jest również wystawa, prezentacja dokumentów i multimedialny spacer po XVII-wiecznej Wieliczce i kopalni soli.
Zamek Królewski w Poznaniu
W listopadzie Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu oferuje bezpłatny wstęp na wystawę czasową „Nie zmarnujcie nie-podległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej. SILVA RERUM” oraz wszystkie wydarzenia (wystawy/pokazy/wykłady), w tym m.in. oprowadza-nie kuratorskie po wystawie „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej. SILVA RERUM”, koncert pieśni patriotycznych 12 listopada oraz czwartki dla seniorów i warsztaty edukacyjne.
Zamek w Malborku
Oferuje bezpłatne bilety wstępu do Zamku w Malborku. Na trasie zwiedzania dostępna jest m.in. najważniejsza, czasowa Wystawa Roku pt. „Nigra crux mala crux. Czarna i biała legenda zakonu krzyżackiego” oraz wystawa czasowa pt. „Wazowie na Zamku”. Muzeum zaprasza rów-nież na bezpłatne lekcje muzealne dla szkół.
Zamek w Kwidzynie – Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku
W listopadzie Zamek w Kwidzynie zaprasza do zwiedzania na podstawie bezpłatnych biletów wstępu oraz bezpłatne lekcje muzealne – „Na menonickim szlaku” – opowieść o dawnych mieszkańcach Doliny Kwidzyńskiej – i „Ceglane kolosy” – opowieść o zamkach i kościołach Polski północnej w średniowieczu.
Zamek w Sztumie – Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku
W listopadzie Zamek w Sztumie zaprasza do zwiedzania na podstawie bezpłatnych biletów wstępu. Muzeum oferuje tez darmowe lekcje muzealne dla szkół.
Zamek Królewski w Sandomierzu
Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza na wystawy stałe oraz czasowe, m.in. „Dawna kuchnia królewska – zbiory artystyczne. Rzemiosło – malarstwo (XVII – XX w.)”, „Dzieje zamku sandomierskiego”, „Korona sandomierska”, „Szachy sandomierskie”, „Moda w służbie narodu” oraz bezpłatnego udziału w warsztatach towarzyszącym najnowszym ekspozycjom. Przewidziano również wykłady oraz oprowadzania kuratorskie po wystawach czasowych.
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza gości indywidualnych codziennie oprócz wtorków w godz. 10.00-16.00 (ostatnie wejście o 15.00) do bezpłatnego zwiedzania: Apartamentów Królewskich, Apartamentów Marszałkowej Lubomirskiej, Pokoi Chińskich i Myśliwskich, Galerii Magazy-nowej, wystawy stałej „Kolekcjonerstwo Potockich” oraz wystawy czasowej pt. „Oto Światłość Wielka i Klucz Rajski. Hymny z tatarskich zaścianków króla Sobieskiego”. Historyczne ogrody wilanowskie i park są dostępne w godz. 9.00-15.00.
Szczegółowe informacje i zaproszenia do udziału w wydarzeniach znajdują się na stronach internetowych i w mediach społecznościowych muzeów oraz na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (www.gov.pl/kultura).