Exatel ogłasza rewolucję na rynku telekomunikacyjnym. Droga do cybersuwerenności poprzez rodzime technologie
Należąca do Skarbu Państwa spółka Exatel zapowiedziała wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań, które mają zrewolucjonizować polski rynek telekomunikacyjny i znacząco zwiększyć bezpieczeństwo cybernetyczne Polski. Zawarte porozumienie z Grupą Play pozwoli z kolei oferować kompleksowe rozwiązania telekomunikacyjne dla biznesu i sektora publicznego.
Exatel to polski operator telekomunikacyjny, dostawca usług ICT, cyberbezpieczeństwa i łączności satelitarnej. Posiada prawie 22 tys. km sieci światłowodowej w Polsce. Firma dostarcza transmisję danych we wszystkich polskich bankach komercyjnych i spółkach sektora energetycznego. Zaprojektowała i zbudowała sieć OST (Ogólnopolska Sieć Teleinformatyczna) do łączności administracji rządowej. W ramach projektów badawczo-rozwojowych stworzyła autorskie rozwiązania, takie jak TAMA, system chroniący przed atakami DDoS (rozproszona odmowa usługi) oraz SDN.
– Odkąd w 2017 r. Exatel stał się spółką Skarbu Państwa, budujemy kompetencje operatora sieci strategicznych dla obronności, bezpieczeństwa wewnętrznego oraz infrastruktury krytycznej. Rozwinęliśmy naszą sieć światłowodową, zbudowaliśmy zespół cyberbezpieczeństwa, posiadamy własny teleport satelitarny, zespół badawczo-rozwojowy oraz własne technologie telekomunikacyjne SDN – poinformował Nikodem Bończa Tomaszewski, prezes Exatela, podczas zorganizowanego w Warszawie Exatel Telco Summit. Zdaniem prezesa Exatela fundamentem cybersuwerenności kraju jest posiadanie rodzimych technologii. – Nasze najnowsze rozwiązanie Exatel SDN (Self Defined Network) podnosi kwestię cyberbezpieczeństwa sieci telekomunikacyjnych na zupełnie nowy poziom – zapewnił Nikodem Bończa Tomaszewski.
Własne technologie wzmacniają suwerenność cybernetyczną
– Pandemia COVID-19 i wojna w Ukrainie przyspieszyły proces transformacji cyfrowej i przeniosły znaczną części naszego życia gospodarczego, społecznego do przestrzeni wirtualnej. To stwarza nowe możliwości, ale też dodatkowe ryzyka – wskazał uczestniczący w konferencji Exatela Maciej Małecki wiceminister aktywów państwowych. – Chcemy, żeby w Polsce powstawały najlepsze na świecie rozwiązania w zakresie telekomunikacji, cyberbezpieczeństwa. I żeby polskie firmy, takie jak Exatel, oferowały innowacyjne rozwiązania technologiczne naszym partnerom zagranicznym – dodał wiceminister Małecki.
Zaprojektowane przez Exatel własne rozwiązanie SDN (Software Defined Network) to nowe podejście do rozwoju i zarządzania siecią telekomunikacyjną i usługami. To koncepcja sieci, która oddziela warstwę zarządzania siecią od warstwy transmisji danych. Dzięki temu podziałowi uzyskuje się niezależność od konkretnego dostawcy urządzeń oraz można projektować i rozwijać architekturę sieci korzystając z otwartych, oprogramowanych przez Exatel urządzeń i wdrażać usługi tworzone przez zespół R&D firmy. Natomiast usługa anty-DDoS TAMA Pro7 została przygotowana przez zespół Exatela w celu zabezpieczenia zasobów informatycznych klientów przed skutkami ataków aplikacyjnych DDoS.
Jak przypomniał podczas swego wystąpienia Paweł Lewandowski, wiceminister cyfryzacji, Polska jest obecnie najczęściej atakowanym przez hakerów krajem w UE. Niedawno np. doszło do ataków DDoS na polskie serwisy informacyjne. I po ujawnieniu tego faktu Exatel wspólnie z NASK w ciągu kilku godzin zaproponowały rozwiązanie dla wydawców serwisów informacyjnych, które może je chronić przed atakami DDoS. – Jestem przekonany, że Exatel, razem z rządem i innymi agendami, wspólnie będzie budować bezpieczeństwo cybernetyczne Polski. I będziemy potrafili odeprzeć atak w tych najwrażliwszych obszarach, jakimi jest przesyłanie informacji – podkreślił wiceminister Lewandowski. Z kolei Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, wskazał, że o suwerenność trzeba nieustannie zabiegać. – Tarczą Rzeczypospolitej Polskiej jest armia, ale także gospodarka, technologie. W dbaniu o suwerenność technologiczną Exatel ma do odegrania szczególną rolę – podkreślił wiceminister Ociepa.
Strategiczne partnerstwo z Play
Podczas konferencji Exatel ogłosił z Grupą Play, dysponującą nowoczesną infrastrukturą mobilną z ponad 10,8 tys. stacji bazowych i stacjonarną z 16 tys. km światłowodów, porozumienie, dzięki któremu firmy będą mogły zaoferować kompleksowe, najwyższej jakości usługi telekomunikacyjne dla klientów korporacyjnych i instytucji publicznych w całej Polsce. – Grupa Play oferuje kompleksowe usługi dla biznesu, oparte o najnowocześniejszą infrastrukturę telekomunikacyjną, zaawansowane i bezpieczne rozwiązania chmurowe i ICT, wsparte ekspercką wiedzą uznaną na rynku. Wierzę, że współpraca z Exatelem pomoże zapewnić jeszcze większej grupie klientów biznesowych oraz instytucjom publicznym jak najlepiej dostosowane do ich potrzeb rozwiązania teleinformatyczne – powiedział Jean Marc Harion, prezes Grupy Play.
Dzięki strategicznemu partnerstwu z Grupą Play Exatel będzie mógł szybko rozwinąć całą gamę usług telefonii komórkowej. – Exatel i Play świetnie uzupełniają się, jeśli chodzi o portfolio produktów oraz doświadczenie. Wykorzystamy synergię szkieletu i sieci Exatel oraz sieci dostępowej Play, by wspólnie oferować kompleksowe usługi telekomunikacyjne naszym klientom. Razem możemy walczyć o pozycję lidera usług telekomunikacyjnych dla B2B w sektorze publicznym w Polsce – zapowiedział prezes Bończa Tomaszewski.