Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

IV edycja Akademii Patriotyzmu już po I zjeździe!

mat. pras.
mat. pras.

W miniony weekend, 22-23 kwietnia br w Krakowie odbył się inauguracyjny zjazd tegorocznej, już IV edycji Akademii Patriotyzmu. To projekt edukacyjno – szkoleniowy, którego organizatorem jest Fundacja Centrum im. Władysława Grabskiego, a Partnerem Strategicznym  Totalizator Sportowy. 

Pierwszy zjazd tegorocznej edycji był poświęcony głównie tematyce ekonomicznej. Słuchacze, przy pomocy wykładowców poszukiwali odpowiedzi między innymi na pytania: Jak mądrze oszczędzać? Czym są finanse publiczne? Jak kreować i dbać o markę w instytucjach kultury? Sobotnie zajęcia, 22 kwietnia rozpoczął wykład dr hab. Klaudii Cymanow-Sosin z Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie pt. „Nie daj się oszukać czyli, o skutecznych narzędziach wsparcia procesów ekonomicznych”.   Po nim odbyły się kolejno warsztaty i wykład, które poprowadził dr Łukasz Paluch. Dotyczyły one finansów publicznych oraz sposobom na zadbanie o własne oszczędności. Drugi dzień, niedziela 23 kwietnia to spotkanie słuchaczy z dziennikarzem, reżyserem oraz specjalistą PR, Miłoszem Horodyskim. Jego temat to „Jak zarządzać i kreować markę instytucji kultury”. Zwieńczeniem zajęć była pierwsza część warsztatów poświęconych zarządzaniu projektami w organizacjach pozarządowych, które poprowadził pomysłodawca cyklu, prezes fundacji Centrum im. Władysława Grabskiego, dr Krzysztof Tenerowicz.

Jak zauważa ostatni z wymienionych: 

- Akademia ma ambicję wychowywać przyszłe elity. Chcemy zachęcać młodych ludzi do aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym, pokazywać im właściwe wzorce i sposoby działania.  Duży nacisk kładziemy na zajęcia praktyczne i interakcje pomiędzy wykładowcami i słuchaczami. Tego właśnie chce od nas młodzież. Mam nadzieję, że spełniamy te oczekiwania. 

Podczas sześciu kolejnych zjazdów młodzi ludzie będą nabywać nowe kompetencje biorąc udział w wykładach, warsztatach i dyskusjach m.in. z zakresu mediów, finansów, samorządu czy historii. Na swoistą interdyscyplinarność Akademii zwracają uwagę jej uczestnicy. Jak zauważa, jedna ze słuchaczek, Edyta Karaba:

Cieszę się, że możemy poszerzać swoją wiedzę nie tylko w tematach, które są nam bliskie, które poznajemy np. studiując. To, że mamy do czynienia ze specjalistami z różnych dziedzin niewątpliwie poszerza nasze horyzonty i pozwala dojrzalej postrzegać otaczającą nas rzeczywistość. Dużą wartością jest także możliwość dyskusji, zarówno z wykładowcami, jak i we własnym gronie. 

Warto dodać, że dzięki wsparciu Partnera strategicznego projektu, którym jest Totalizator Sportowy, udział w projekcie jest całkowicie darmowy. Dwa kolejne zjazdy odbędą się w już w przyszłym miesiącu, konkretnie 13. oraz 27-28 maja. Szczegółowe informacje na temat projektu są dostępne na stronie organizatora oraz w jego mediach społecznościowych.