Jaką płytę grzewczą wybrać?
Płyty grzewcze — jaki model wybrać?
Wybór płyty grzewczej do nowej kuchni, może być nie lada wyzwaniem. Kupując płytę grzewczą, musimy mieć świadomość tego, że będziemy z niej korzystać przez kilka kolejnych lat. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, pod uwagę musimy wziąć wiele czynników takich jak wystrój i metraż kuchni, częstotliwość przygotowywania posiłków oraz funkcjonalność sprzętu. Jakie są rodzaje płyt grzewczych i czym się charakteryzują? Szczegóły poniżej.
Płyty grzewcze są urządzeniami kuchennymi służącymi do gotowania, smażenia, duszenia i podgrzewania potraw na płaskiej, ogrzewanej powierzchni. Obecnie coraz mniej korzysta się z tradycyjnych płyt gazowych na rzecz nowoczesnych płyt grzewczych. Którą z nich wybrać?
Płyty indukcyjne, gazowe, elektryczne (ceramiczne)
Płyty grzewcze dostępne także na https://www.sferis.pl/plyty-grzewcze-3337 nazywane też płytami kuchennymi. Dzieli się je ze względu na sposób ich zasilania. Z tego względu wyróżniamy ich kilka podstawowych typów:
Płyty indukcyjne
Płyta indukcyjna wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej, za pomocą zwojów drutów miedzianych generujących pole magnetyczne. Gdy na jej powierzchni umieścimy naczynie z dnem magnetycznym, wówczas dochodzi do wydzielenia ciepła umożliwiającego obróbkę termiczną potraw. Płyty indukcyjne wydzielają ciepło wyłącznie na polu, na którym stoi garnek. Pozostała powierzchnia płyty pozostaje zimna.
Płyty gazowe
Płyta gazowa składa się z płyty pod palnikowej z palnikami oraz rusztu podtrzymującego naczynia nad płomieniem. Gaz ziemny lub propan-butan z butli przedostaje się do palników dzięki dyszom i specjalnym zaworom gazowym. Iskrownik podpala gaz, zaś termopara kontroluje zawór gazu, zabezpieczając urządzenie przed samoistnym wypływem gazu. Klasyczne płyty gazowe wyposażone są zazwyczaj w cztery palniki.
Płyty ceramiczne (elektryczne)
Źródłem ciepła w płytach ceramicznych są spiralne grzałki elektryczne lub lampy halogenowe nagrzewające szklaną powierzchnię. Płyty ceramiczne są wytrzymalsze od płyt indukcyjnych, jednak nie posiadają zaawansowanych systemów chłodzenia, przez co wolno stygną, stwarzając ryzyko poparzenia i przypalenia jedzenia podczas gotowania.
Płyta indukcyjna a płyta elektryczna — czym się różnią?
Ceniąc oszczędność czasu, zamiast płyty elektrycznej można sięgnąć po płytę indukcyjną. Ze względu na to, że płyta indukcyjna szybciej osiąga pożądaną temperaturę niż jej elektryczne odpowiedniki, w znaczący sposób przyspiesza czas przygotowywania potraw. Ponadto, w przeciwieństwie do płyt ceramicznych, płyta indukcyjna nie nagrzewa się całościowo, lecz tylko pod stojącym naczyniem. Z tego względu jest bezpieczniejsza zarówno dla małych dzieci jak i zwierząt.
Poza tym płyty indukcyjne zużywają mniej energii, gdyż wytwarzają ciepło bezpośrednio w naczyniu. Dostęp do części zamiennych dla tradycyjnych płyt grzewczych będzie jednak łatwiejszy niż w przypadku części do płyt indukcyjnych. Ich cena także będzie niższa.
Co łączy płytę ceramiczną z płytą indukcyjną?
Płyta grzewcza ceramiczna, nazywana też elektryczną, podobnie jak indukcyjna, jest idealnie gładka i stylowa. Dobrze odnajduje się we współczesnych wnętrzach urządzonych w minimalistycznym stylu. Grzałki elektryczne zasilające pola grzewcze znajdują się pod powierzchnią wytrzymałej ceramicznej płyty, która tak jak indukcyjna jest łatwa w utrzymaniu czystości.
To, co dodatkowo łączy płyty ceramiczne z indukcjami, to obecność nowoczesnych rozwiązań pod postacią prostych w obsłudze elektronicznych paneli sterujących, blokad i zabezpieczeń chroniących sprzęt przed przypadkowym włączeniem.
Zalety płyt indukcyjnych
Co sprawia, że płyty indukcyjne są tak chętnie wybierane do nowoczesnych kuchni? Za ich wyborem przemawia nie tylko bezpieczeństwo i oszczędność energii, ale też estetyka, szybkość gotowania, a także bogata kolorystyka, dzięki której dopasujesz ją do wystroju swojej kuchni.
Nowoczesne płyty grzewcze dostępne w sprzedaży internetowej to modele do zabudowy, które ze względu na swoją funkcjonalność, łatwość w utrzymaniu czystości oraz bezpieczeństwo użytkowania okazują się doskonałym wyborem.