Młodzieżowa Sztuka Dyplomacji czyli młodzi walczą o wizerunek Polski na świecie
Ponad trzydzieścioro młodych i aktywnych osób, cztery zjazd, kilkanaście spotkań ze specjalistami z zakresu polityki międzynarodowej, dyplomacji i polityki. Młodzież z całego kraju, w tym liderzy lokalnych środowisk, osoby chcące współtworzyć polską politykę zagraniczną to uczestnicy projektu organizowanego przez Fundację Centrum im. Władysława Grabskiego ,,Młodzieżowa Sztuka Dyplomacji’’.
Jednym z głównych celem ich spotkań było też wypracowanie „niezbędnika”, który ma promować prawdę o Polsce i jej mieszkańcach. Jego adresatami są przede wszystkim obcokrajowcy, którzy co niestety jest dosyć powszechne, zazwyczaj niewiele wiedzą o naszym kraju.
Jak mówi Michał Róg, jeden z uczestników projektu: Jako młody człowiek i działacz społeczny, ale przede wszystkim patriota, dla którego dobro ojczyzny i jej mieszkańców jest najwyższym przykazem z radością i pełnym zaangażowaniem uczestniczyłem w projekcie Młodzieżowa Sztuka Dyplomacji. Podczas spotkań spotkań z decydentami odpowiedzialnymi m.in. za kreację polskiej polityki zagranicznej miałem okazję przyglądać się temu mechanizmowi poniekąd „od kuchni”. To ciekawe i potrzebne doświadczenie, z którego bez wątpienia wyciągnę praktyczne wnioski na przyszłość. Jak dodaje, szczególnie zależało mu na aktywnym włączeniu się w prace nad „Niezbędnikiem” ponieważ: Polska i Polacy są często przedmiotem manipulacji i kłamstw. Mam nadzieję, że nasze działania pomogą, chociaż w małym stopniu przezwyciężyć obłudę i fakenewsy na nasz temat a nasza piękna ojczyzna zostanie poznana nie tylko lepiej przez obcokrajowców, ale też i przez nas samych.
Uczestnictwo w MSD dało mi szansę na poszerzenie swojej wiedzy na temat polityki zagranicznej. Spotkanie z niezwykłymi gośćmi, którzy są odpowiedzialni między innymi za stosunki bilateralne Polski było świetną okazją do zadawania nurtujących pytań ze świata polityki zagranicznej oraz do uczestnictwa w debacie na bieżące tematy- zauważa inny uczestnik, Konrad Antosz.
Wspomniana inicjatywa to także zajęcia warsztatowe, podczas których słuchacze nabywali przydatnych w aktywności publicznej umiejętności i doświadczeń oraz liczne spotkania z dyplomatami i politykami. Udział w „Młodzieżowej Sztuce Dyplomacji” był w pełni bezpłatny. Projekt został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu NoweFIO na lata 2021–2027.