Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Niedobór witaminy B12 – wszystko co musisz wiedzieć!

mat. pras.
mat. pras.

Witamina B12, zwana inaczej kobalaminą, to związek chemiczny, w którego centrum jest atom kobaltu. W ludzkim organizmie występuje w niewielkich ilościach, ale mimo to jest bardzo ważna. Jej niedobór może prowadzić do anemii, problemów neurologicznych, schorzeń układu pokarmowego a także problemów psychicznych. Dziś kilka słów na temat objawów, leczenia i profilaktyki niedoboru witaminy B12.

Witamina B12 – podstawowe informacje

Witamina B12 należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie. Nie jest produkowana przez ludzki organizm, a w związku z tym, musi być mu dostarczana wraz z pożywieniem. Głównym źródłem kobalaminy jest mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Niewielkie ilości tego związku znajdują się także w grzybach oraz niektórych roślinach.

Kobalamina pełni rolę koenzymu w procesach odbywających się w ludzkim organizmie. Bierze udział m.in. w procesie powstawania erytrocytów, tworzeniu osłonki mielinowej komórek nerwowych a także wspiera syntezę neuroprzekaźników serotoniny i dopaminy.

Niedobór witaminy B12 – przyczyny i objawy

Do prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędne są bardzo małe ilości witaminy B12, stąd też niedobór tego składnika odżywczego zdarza się dość rzadko. Obniżony poziom witaminy B12 jest zazwyczaj spowodowany dietą wegańską, w skład której nie wchodzą produkty pochodzenia zwierzęcego. Zdarza się także, że niedobór tej witaminy spowodowany jest chorobami układu pokarmowego. Niedostateczna ilość witaminy B12 może objawiać się na wiele różnych sposobów. W pierwszej fazie pojawiają się takie objawy jak zmęczenie i osłabienie. Przy bardzo niskim poziomie kobalaminy może pojawić się anemia, objawy ze strony układu nerwowego takie jak np. drętwienie czy mrowienie kończyn, a także ogólne osłabienie, zniechęcenie a nawet depresja.

Niedobór witaminy B12 – leczenie

W przypadku zauważenia objawów mogących wskazywać na niedobór kobalaminy należy wykonać badanie witaminy B12, a następnie skonsultować się z lekarzem. Jeśli niedobór jest niewielki, lekarz zaleci odpowiednią suplementację. Zazwyczaj wystarczy witamina B12 w tabletkach przyjmowana systematycznie w zalecanych przez lekarza dawkach. W przypadku, gdy poziom witaminy jest bardzo niski lekarz może przepisać zastrzyki. Działanie witaminy B12 w zastrzykach jest silniejsze niż tej podawanej w tabletkach, dzięki czemu objawy niedoboru ustępują nieco szybciej.

Niedobór witaminy B12 – profilaktyka

Najprostszą metodą zapobiegania niedoborowi witaminy B12 jest zbilansowana dieta zawierająca w sobie produkty roślinne i zwierzęce. Osoby na diecie wegańskiej powinny zwrócić uwagę na skład produktów, które jedzą. Coraz częściej można spotkać np. sojowe produkty spożywcze z dodatkiem witaminy B12. Będący na diecie roślinnej powinni także co pewien czas sprawdzać poziom witaminy B12, a w razie konieczności przyjmować witaminowe suplementy diety.