Czy karta wędkarska jest wymagana od każdego?
Wędkowanie to jedna z tych dyscyplin sportowych, która pomaga się zrelaksować w przyjemny sposób. W końcu to dzięki temu można spędzić czas na łonie natury. Każdej osobie przyda się duża ilość czasu na świeżym powietrzu. Szczególnie jeżeli weźmie się pod uwagę to, ile czasu na ogół spędza się w pracy lub w szkole. Wędkowanie staje się więc doskonałą alternatywą, która pozwala na obcowanie z naturą. Jeżeli ktoś jeszcze nie miał okazji, to powinien wiedzieć, że wędkarstwo jest sportem, gdzie obowiązują określone zasady. To właśnie one mówią o tym czy karta wędkarska jest obowiązkowa dla każdego.
Karta wędkarska - co należy wiedzieć na jej temat?
Czym tak naprawdę jest karta wędkarska? Jest to dokument, który potwierdza kwalifikacje i znajomość obowiązującego regulaminu na łowiskach PWZ. To także dowód na to, że wędkarz posiada wiedzę na temat łowienia ryb oraz wymiar ich ochrony. Tak, zdarza się także to, że nawet ryby znajdują się pod ochroną, więc należy mieć tego pełną świadomość.
Czy taka karta wędkarska jest zawsze wymagana? Tak, o ile dana osoba łowi ryby na akwenach wodnych, które przynależą do Skarbu Państwa. Do tego należy również wykupić stosowne zezwolenia. Jeżeli ktoś jednak chciałby zabrać swoje wędki Shimano na zbiorki prywatne, to jedyne czym się musi martwić, to otrzymanie zgody od właściciela danego miejsca. Coraz częściej można także spotkać się ze zbiornikami komercyjnymi, gdzie karta wędkarska również nie jest wymagana.
Są dwa wyjątki, gdzie taka karta wędkarska nie jest wymagana. Zalicza się do nich:
- cudzoziemców, którzy czasowo przebywają na terenie Polski,
- osoby niepełnoletnie do 14 roku życia, które będą uprawiać połów pod opieką osoby pełnoletniej posiadającej takową kartę.
Jak mogę zdobyć kartę wędkarską?
Zdobycie karty składa się z dwóch etapów.
Pierwszy to złożenie wniosku do starosty, który obsługuje dany region zamieszkania.
Przy złożeniu wniosku potrzebne będą następujące dokumenty:
- dowód osobisty;
- potwierdzenie wpłaty (niestety, ale za wydanie samej karty trzeba będzie zapłacić);
- wniosek o wydanie karty wędkarskiej, który można pobrać online lub też wypełnić na miejscu w urzędzie;
- aktualne zdjęcie, które może być takie samo jak w przypadku dowodu osobistego;
- zaświadczenie o zdanym egzaminie.
To właśnie egzamin jest drugim etapem, który zdecyduje o tym czy będzie można otrzymać taką kartę wędkarską. Warto zapoznać się z dokładnymi zasadami, które obowiązują przy amatorskim połowie ryb. Informacje są z góry określone przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W trakcie egzaminu trzeba będzie wykazać się znajomością obowiązków wędkującego, praw wędkującego i reguł wędkowania, a także znajomości gatunków ryb i zachowania, które obowiązuje na łowisku. W jakiej formie odbywa się egzamin? To komisja zadecyduje o tym czy będzie to pisemny sprawdzian wiedzy, czy też ustny. Aby zdać, należy mieć przynajmniej 60% zdobytych punktów.
Kto może przystąpić do egzaminu na kartę wędkarską? Mogą tego dokonać osoby, które mają minim czternaście lat, posiadają dokument potwierdzający tożsamość i załatwiły wcześniej odpowiednie formalności.
Czy wędkowanie bez karty może czymś grozić?
Należy mieć świadomość, że osoby, które wędkują na państwowych łowiskach mogą zostać wylegitymowane. Do kontroli ma prawo Państwowa Straż Rybacka, Społeczna Straż Ochrony Mienia PZW, Straż Leśna, Straż Parków Narodowych i Krajobrazowych, Straż Łowiecka, Policja, Społeczna Straż Rybacka. Czy łatwo trafić na taką kontrolę? Nie da się odpowiedzieć na to pytanie. Pewnie są tacy wędkarze, którzy mogą pochwalić się długoletnim stażem i zerową ilością kontroli. Jednak zdecydowana większość z nich przeżyła już takie spotkanie. Co może więc grozić za łowienie bez karty wędkarskiej?
Dana osoba może otrzymać mandat, którego kwota sięgać może od 200 do 500 zł. O wysokości decydują jednak organy władzy. Kwota mandatu może być wyższa, jeżeli okaże się, że dana osoba ma więcej takich przewinień na sumieniu. Jak więc widać, lepiej wyrobić sobie ze spokojem kartę wędkarską, aby nie musieć ponosić tak dużych kosztów. Tym bardziej że brak karty wędkarskiej może zostać powiązany z kłusownictwem, które w Polsce jest bardzo surowo karane.
Przygotowanie do wędkowania
Wędkowanie to naprawdę fascynujący sport, któremu warto się poddać. Jest to propozycja, która wycisza i często pozwala na to, aby pobyć sam na sam z własnymi myślami. Warto przygotować się do tego procesu. Jeżeli ktoś już ma swoją kartę wędkarską, może teraz podejść na poważnie do zakupu potrzebnego sprzętu, który będzie można wykorzystać na łowiskach.
Wśród najważniejszych elementów, które powinna mieć przy sobie każda osoba należy wymienić:
- wędka na ryby - zawodowcy wiedzą, że wędka na ryby musi dobrze leżeć w dłoni, dzięki czemu manewrowanie nią nie będzie stanowić problemu. Minimalna długość wędki powinna wynieść 30 cm. Tak na oko wiele osób mówi, że długość wędki powinna wynieść ok. 3m.
- kołowrotek wędkarski - jego wybór powinien być podyktowany indywidualnymi możliwościami. Tak, aby wybrać kołowrotek o odpowiednim ciężarze. Na samym początku warto wybrać podstawowe kołowrotki, które zapewniają szereg możliwości.
- podbieraki i siatki wędkarskie - kolejne akcesoria, które powinien mieć wędkarz. To właśnie dzięki nim ryb nie trzeba będzie chwytać z wędki gołymi rękoma prosto z wędkami. Te akcesoria sprawią także, że w razie potrzeby ryby będzie można na nowo wpuścić do wody w dobrej kondycji.
- haczyki wędkarskie - nie należy wybierać tych z cienkiego drutu, ponieważ może się okazać, że nie będą one w stanie poradzić sobie z ciężarem ryby. Lepiej wybrać te nieco droższe, a solidniejsze modele, które będzie można wielokrotnie wykorzystać.
- żyłki wędkarskie - jej średnica powinna wynieść min. 0,2 mm. W ten sposób będzie można mieć pewność, że żyłka nie będzie się zwijać lub też plątać, dzięki czemu nie będzie to utrudniać samego procesu łowienia ryb.
Z takim sprzętem i kartą wędkarską śmiało będzie można wyruszyć na połów ryb.
Artykuł sponsorowany