IX edycja Turnieju Debat Historycznych IPN
22 października 2024 r. w gmachu Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej wręczono nagrody IX edycji Turnieju Debat Historycznych IPN. W finałowych rozgrywkach tegorocznej edycji TDH IPN wzięło udział czternaście drużyn – zwycięzców kwalifikacji regionalnych – ze szkół ponadpodstawowych z całej Polski.
Debaty ćwierćfinałowe poświęcone były dyskusji o dowódcach Polskich Sił Zbrojnych (teza: Generał Anders był najwybitniejszym dowódcą Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie), natomiast w półfinałach uczniowie zastanawiali się, czy fabularne filmy historyczne są wartościowym sposobem popularyzowania wiedzy o XX-wiecznej historii Polski.
Zwycięzcy półfinałów – drużyny z I Liceum Ogólnokształcącego im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej oraz z Zespołu Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie zmierzyli się w wielkim finale, debatując nad tezą: Działania Wincentego Witosa na rzecz niepodległości Polski są słusznie porównywane z dokonaniami Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego.
Laureatami IX edycji Turnieju Debat Historycznych IPN zostali uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej, II miejsce zajęli mówcy z Zespołu Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie, natomiast dwa trzecie miejsca ex aequo przypadły w udziale drużynom z I Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Bydgoszczy oraz z Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego w Opatowie.
Laureatom serdecznie gratulujemy!
Faza finałowa IX TDH IPN, przeprowadzona we współpracy z Fundacją Projekty Edukacyjne z Poznania, uzyskała patronat honorowy Marszałka Sejmu RP oraz patronaty medialne Gazety Polskiej i Tygodnika Do Rzeczy.