Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Jakie obuwie narciarskie wybrać na stok?

mat. pras.
mat. pras.

Dobre buty narciarskie mają kluczowe znaczenie w kwestii zarówno wygody, jak i bezpieczeństwa jazdy. But tego typu musi ściśle przylegać do stopy, bo każdy centymetr luzu będzie skutkował mniejszą kontrolą jazdy. Jak dobrać obuwie narciarskie?

Czy da się kupić dobre buty narciarskie przez Internet?

Zakupy w sklepie stacjonarnym dają możliwość przymierzenia buta na żywo czy profesjonalnego zmierzenia stopy. Jednak nie zawsze jest taka możliwość, czasami ktoś mieszka z dala od sklepów sportowych czy narciarskich, albo po prostu brakuje czasu na to, aby podjechać osobiście do salonu na przymiarkę.

Przyzwyczailiśmy się robić zakupy online, bo jest to szybkie i wygodne, a ponadto w razie wątpliwości czy pomyłki zakupiony towar można zwrócić. Zwykłe buty często kupujemy przez Internet, dlaczego by więc nie kupić także butów narciarskich?

Dobry sklep sportowy powinien oferować różnorodny asortyment od sprawdzonych i zaufanych producentów. Wysokiej jakości buty narciarskie można kupić w sklepie Sportano, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Wśród producentów są takie znane marki jak choćby ATOMIC, HEAD, Rossignol, Salomon, czy Fischer. Najważniejsze to prawidłowo określić rozmiar i parametry techniczne buta narciarskiego.

Jak zmierzyć rozmiar butów narciarskich?

Jeśli chcesz kupić buty narciarskie online, to musisz dobrze oszacować rozmiar. Należy stanąć gołą stopą na kartce papieru i obrysować kontur stopy. Po zmierzeniu długości od pięty do dużego palca do wyniku dodaj 0,5 cm w górę. Czyli np. jeśli twoja stopa ma 28,5 cm, to w przypadku butów narciarskich szukaj takich o długości 29 cm. Wbrew temu, co wiele osób myśli, buty narciarskie są znacznie ważniejsze od samych nart, bo to właśnie od sposobu poruszania się stopy zależy kontrola nad jazdą.

Większość ludzi ma tendencję do kupowania zbyt dużych butów, co powoduje luźną stopę i niski stopień kontroli nad nartami. Klienci często nie wiedzą, że but narciarski musi naprawdę mocno przylegać do stopy, pierwszy moment kontaktu stopy z nowym butem narciarskim rzadko kiedy jest przyjemny. Taki but jest sztywny, a w środku powinno być ciasno. Z czasem stopa przyzwyczai się do obuwia, a sama wkładka również delikatnie dopasowuje się do indywidualnego kształtu nogi. Jednak na początku może być to niekomfortowe i często prowadzi do pomyłki, w efekcie czego klienci kupują za duże obuwie.

Oczywiście liczy się nie tylko długość, ale i szerokość. Wiele zależy także od umiejętności narciarza – im lepsza technika jazdy, tym bardziej dopasowane powinny być buty. Dla dzieci oraz osób, które dopiero zaczynają przygodę z białym szaleństwem, poleca się raczej nieco luźniejsze buty, pozostawiające odrobinę więcej swobody dla stopy i komfortu. Dla początkujących narciarzy często poleca się buty ok. 0,5-1 cm większe. Rozmiar butów narciarskich jest podawany w skali mondopoint, czyli w centymetrach.

Jeśli chodzi o szerokość, to postępujemy podobnie jak z długością, obrysowujemy stopę na kartce i mierzymy szerokość w najszerszym punkcie stopy. Szerokość skorupy buta podaje się w milimetrach. Im szersza skorupa buta, tym bardziej amatorska i rekreacyjna jazda. Analogicznie, węższa i bardziej przylegająca skorupa sprawia, że but jest przeznaczony do jazdy zawodowej, profesjonalnej. Przykładowo: szerokość skorupy na poziomie 104-106 mm to sprzęt dla amatorów i osób szukających przede wszystkim komfortu podczas jazdy. Dla porównania, zawodnicy i profesjonalni narciarze jeżdżą w butach o szerokości skorupy 96-100 mm. Wąska skorupa buta jednak nie zawsze musi oznaczać zaawansowane umiejętności. Trzeba pamiętać, że buty narciarskie o wąskiej skorupie będą też odpowiednie dla dzieci i młodzieży, gdzie mamy do czynienia z nieukształtowaną jeszcze i nie do końca rozwiniętą stopą.

Rozmiar obuwia narciarskiego należy zawsze dopasowywać do indywidualnych preferencji, kształtu stopy, stopnia zaawansowania i innych czynników mających wpływ na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy.

FLEX — twardość skorupy oraz stopień zaawansowania

Każdy but narciarski składa się z twardej części zewnętrznej nazywanej skorupą oraz z tzw. buta wewnętrznego nazywanego też często linerem. W przypadku skorupy buta liczy się przede wszystkim długość i szerokość, a dla komfortu i kontroli najważniejszy jest natomiast flex linera. Flex to z jednej strony twardość, z drugiej stopień zaawansowania technologicznego buta narciarskiego. Na komfort i kontrolę mają wpływ takie czynniki jak jakość wykonania całego buta, sztywność skorupy, budowa linera (wkładki) razem z językiem. Do tego dochodzi także wytrzymałość klamer czy dodatkowe opcje regulacji kątów.

Wiele osób myśli, że flex buta to po prostu jego twardość, a dokładniej: podatność na ugięcie do przodu poprzez nacisk nogi na język buta. Ten parametr obuwia narciarskiego określa tzw. FLEX INDEX wyrażany w skali liczbowej. Wyższy FLEX INDEX oznacza, że buty są twardsze i bardziej zaawansowane technologicznie. Czynniki składające się na flex to między innymi umiejętności, kondycja fizyczna narciarza, jego wiek oraz waga.

Początkujący narciarz powinien szukać butów z FLEX INDEX na poziomie 60-80, średniozaawansowany ok. 85-100, a twarde i wymagające zaawansowanych umiejętności buty narciarskie mają flex na poziomie 110 i więcej. Warto także wiedzieć, że ten parametr może się nieco różnić w przypadku butów damskich i męskich.

Zaawansowani narciarze często szukają butów z flex nawet 110-130, podczas gdy dla profesjonalnych narciarek ta wartość będzie wynosić 100-110. Statystycznie kobiety są lżejsze od mężczyzn, jest więc mniejszy nacisk na but, co sprawia, że wkładka jest bardziej miękka. Inna jest także budowa nogi, gdyż stopa kobiety jest węższa, ma krótszy achilles i niżej osadzoną kostkę.

Czy waga ciała na wpływ na wybór butów narciarskich?

Buty narciarskie standardowo są projektowane dla osób o przeciętnej masie ciała. Jeśli twoja masa ciała odbiega od standardowo przyjętych w danym społeczeństwie norm, to tak naprawdę masz większą swobodę co do wyboru obuwia do jazdy na nartach. Osoby lekkie, drobne i o niskiej masie ciała wybierają chętniej buty z miękką wkładką. Natomiast ktoś cięższy powinien szukać butów o twardszym flex.

mat. pras.

Co to jest bootfitting?

Bootfitting to proces dopasowywania buta, a dokładniej jego wewnętrznej części do kształtu i rozmiaru stopy narciarza. Każdy producent ma nieco inne standardy i metody produkcji butów narciarskich. Masowa produkcja obuwia narciarskiego sprawia, że każdy but jest taki sam, jednak nie każda stopa jest identyczna. Co więcej, każdy z nas ma tak naprawdę całkowicie indywidualną budowę ciała, chociaż oczywiście można wyróżnić kilka podstawowych typów i kształtów stopy. Tutaj wchodzi właśnie bootfitting, czyli jak najdokładniejsze i najlepsze dopasowanie obuwia do specyfiki stopy danego użytkownika. Każdy producent oferuje często różne technologie bootfittingu.

Jak widać, nie jest trudno wybrać buty narciarskie, najważniejsze to odpowiednia długość, szerokość i flex. Osoby początkujące oraz narciarze szukający przede wszystkim komfortu i wygody wybierają nieco luźniejsze i bardziej miękkie buty. Wysoki flex to twarde, przylegające i zaawansowane technologicznie buty przeznaczone dla wytrwałych narciarzy i zawodników. Zawsze należy kupować sprzęt sportowy w dobrym, profesjonalnym sklepie.