Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Łączymy z dobrą energią. Polska uzyskała niezależność gazową

GAZ-SYSTEM
mat. pras.

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM SA opublikował swój Raport Zrównoważonego Rozwoju za 2022 rok. To sprawozdanie prezentujące działalność biznesową Spółki w aspekcie operacyjnym i pozafinansowym.

Dokument, składa się z kilkunastu rozdziałów zawierających szczegółowe informacje dotyczące m.in. modelu biznesowego Spółki, jej ładu korporacyjnego, pracowników, otoczenia biznesowego, eksploatacji sieci przesyłowej, inwestycji i rozwoju, działalności badawczo-rozwojowej, ochrony środowiska, relacji Spółki ze społeczeństwem (w tym komunikacji ze społecznościami lokalnymi, projektami społecznymi i edukacyjnymi, działalności sponsoringowej i dobroczynnej). Publikacja została opracowana zgodnie z międzynarodowymi standardami raportowania informacji niefinansowych Global Reporting Initiative. 

Strategiczne znaczenie dla gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego

GAZ-SYSTEM to spółka Skarbu Państwa o strategicznym znaczeniu dla polskiej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego. Ponadto jako jedyny podmiot w kraju odpowiada za transport gazu ziemnego i zarządzanie siecią gazociągów przesyłowych wysokiego ciśnienia. Aktywnie współtworzy zintegrowany system przesyłowy w Europie oraz pełni funkcję niezależnego operatora polskiego odcinka gazociągu jamalskiego. Jest również właścicielem i operatorem Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Spółka tworzy także warunki do rozwoju efektywnej gospodarki Polski i regionu, opartej na niskoemisyjnej energetyce. Jest aktywnym uczestnikiem transformacji energetycznej Polski i Europy.

GAZ-SYSTEM

Zaangażowanie społeczne

Skala działalności spółki zobowiązuje ją do budowania stałych relacji z lokalnymi społecznościami, na terenie których znajduje się infrastruktura firmy, lub prowadzone są inwestycje. Zaangażowanie społeczne stanowi istotną część odpowiedzialności spółki. Firma prowadzi regularny dialog z interesariuszami oraz wspiera ich na różnych polach aktywności. Inwestycje i remonty gazociągów oraz innych elementów infrastruktury są dużym wyzwaniem logistycznym i organizacyjnym. Na etapie projektowania, a następnie podczas prac budowlanych, mieszkańcom i właścicielom nieruchomości przekazywane są najważniejsze informacje dotyczące realizowanych projektów. Organizowane są także spotkania informacyjne z mieszkańcami i samorządowcami. 

Filarem aktywności firmy w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu jest działalność wspierająca oświatę. Spółka realizuje od 2020 r. program „GAZ-SYSTEM dla Edukacji”. Celem inicjatywy jest wsparcie placówek oświatowych w gminach, gdzie spółka prowadzi inwestycje. W 2022 r. odbyła się trzecia edycja programu. Wsparcie finansowe na wyposażenie klas, zakup sprzętu sportowego oraz pomoc psychologiczną dla dzieci otrzymały w sumie 62 placówki w 17 gminach na terenie całej Polski. Kolejnym programem edukacyjnym jest „Szkoła z Energią”. Chodzi o kształcenie młodzieży w branży gazowniczej. W ramach programu GAZ-SYSTEM objął opieką patronacką pięć szkół technicznych na terenie całej Polski. Dzięki kooperacji z firmą szkoły otrzymują wsparcie finansowe na doposażenie pracowni zawodowych, organizację zajęć warsztatowych oraz stypendia dla uczniów.

W ramach działalności sponsoringowej GAZ-SYSTEM od wielu lat wspiera realizację projektów przede wszystkim na terenach, gdzie prowadzone są inwestycje. Spółka angażuje się m.in. w wydarzenia kulturalne, sportowe i edukacyjne. Jednym z projektów, które firma wspiera od wielu lat jest impreza biegowa w Kędzierzynie Koźlu pod nazwą „GAZ-SYSTEM na piątkę”. Adresowana jest głównie do dzieci i młodzieży, które ścigają się na dystansie 5 km. Innym projektem jest „System Życia z GAZ-SYSTEM” – w jego ramach od czerwca do grudnia ratownicy WOPR zrealizowali szereg akcji edukacyjno-profilaktycznych w zakresie zasad bezpieczeństwa i udzielania pierwszej pomocy. Uczestnikami warsztatów były dzieci w wieku przedszkolnym, uczniowie szkół podstawowych, seniorzy oraz turyści przebywający na plaży.

Celem działalności dobroczynnej GAZ-SYSTEM jest pomoc organizacjom i instytucjom działającym na rzecz potrzebujących. Firma wspiera głównie projekty edukacyjne oraz inicjatywy na rzecz bezpieczeństwa, wspierając m.in. ochotnicze straże pożarne.

Ponadto GAZ-SYSTEM wspomógł operatora gazociągów przesyłowych na Ukrainie. Za pośrednictwem Agencji Rezerw Strategicznych przekazano dla GTSOU (Gas Transmission System Operator of Ukraine) agregaty prądotwórcze i nowoczesny sprzęt informatyczny. W ramach usług branżowych dla Ukrainy GAZ-SYSTEM podjął także decyzję o czasowej zmianie oferty produktów w punkcie wyjścia z Polski w kierunku Ukrainy. Takie rozwiązanie dało użytkownikom sieci korzystającym z połączenia gazowego Polska-Ukraina pewność realizacji dostaw gazu ziemnego do potrzebujących go odbiorców w tym kraju.

Dodatkowo w ramach działalności dobroczynnej w GAZ-SYSTEM zorganizowano zbiórkę pieniędzy na pomoc Ukrainie. W ciągu 5 dni zebrano 45 tys. zł. 

Główne inwestycje 

Dokonania GAZ-SYSTEM w ubiegłym roku to osiągnięcia o znaczeniu historycznym, bowiem uniezależniły one nasz kraj od dostaw z Rosji. Dzięki rozbudowie gazoportu w Świnoujściu w ub. roku odebrano rekordową liczbę 58 transportów gazu LNG. W tym czasie uruchomiono przesył interkonektorem Polska–Litwa, co umożliwiło odbiór gazu z Terminalu w Kłajpedzie. A Litwa, Łotwa i Estonia zyskały dostęp do europejskiej sieci przesyłowej. Z kolei w sierpniu 2022 r. ruszyło interkonektorowe połączenie Polska–Słowacja, co pozwoliło Polsce na uzyskanie dostępu do źródeł gazu z rejonu Europy Południowej i Afryki Północnej.

Jesienią uruchomiono również długo wyczekiwany Baltic-Pipe – połączenie gazowe Polski poprzez Danię z Norwegią. W grudniu gazociąg uzyskał docelowe parametry techniczne umożliwiające przesył z Norwegii w kierunku Polski 10 mld m3 gazu rocznie.

Raport CSR Gaz System