Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Płyta główna LGA 1200 czy 1700? 

Płyta główna to serce całego komputera, od którego zależy, jakie podzespoły można dołączyć do całej konstrukcji. Obecnie na rynku znaleźć można różne rodzaje takich komponentów. Czym różnią się od siebie płyty główne LGA 1200 i 1700? Jaką wybrać?

Płyta główna LGA 1700 a 1200

Na rynku regularnie pojawiają się nowe produkty, które mają za zadania spełnić oczekiwania współczesnych użytkowników. W ostatnim czasie stworzono płyty główne LGA 1700, które pozwalają na łączenie z nowymi generacjami podzespołów od Intel. Czym różnią się one od modeli 1200? 1700 oznacza 500 pinów więcej na powierzchni styku w porównaniu z gniazdem starszych płyt głównych LGA 1200.

Liczba pinów w najnowszych płytach głównych mogła zostać zwiększona tylko pod warunkiem zmiany całego układu procesora, który łączy się z tym podzespołem. To właśnie dlatego do modeli LGA 1700 pasują produkty o prostokątnym kształcie zamiast kwadratowego, co jest jedną z największych zmian w tym produkcie.

Kiedy liczba pinów ma znaczenie?

Płyty główne z większą liczbą pinów sprawdzają się doskonale przede wszystkim w połączeniu z nowymi procesorami. Najnowsze generacje takich komponentów mają bowiem wyraźnie zwiększone wymagania dotyczące styku gniazd. Dodatkowe piny w modelach LGA 1700 wykorzystuje się przede wszystkim do obsługi pamięci głównej w standardzie DDR5 czy PCIe 5.0. To produkty dopasowane do najnowszych technologii stosowanych w podzespołach komputerów. Trafiają w gusta przede wszystkim osób, które decydują się na zmodernizowanie swojego sprzętu lub samodzielne stworzenie bardzo wydajnych urządzeń.

Jaki model płyty głównej wybrać?

Wybór odpowiedniego typu płyty głównej powinien zależeć przede wszystkim od potrzeb danego użytkownika. W przypadku najbardziej wymagających osób najlepiej postawić na nowsze, zaawansowane produkty, czyli warianty LGA 1700. Większa liczba pinów pozwala na ich łączenie ze współczesnymi procesorami. Co więcej, takie podzespoły często działają również wstecz, dlatego możliwe jest komponowanie ich także ze starszymi procesorami. Są zdecydowanie bardziej uniwersalne niż płyty główne 1200, ale również znacznie droższe.

Jeśli więc nie czujesz potrzeby, by korzystać z najnowszych procesorów dostępnych na rynku, z powodzeniem wystarczą płyty główne 1200. Pozwalają one na obsługiwanie starszych, ale wciąż wydajnych, modeli. Postawienie na płyty główne LGA 1200 wiąże się ze swojego rodzaju oszczędnością. W wielu przypadkach nie warto przepłacać, dlatego przed zakupieniem odpowiedniego produkt warto zastanowić się nad własnymi potrzebami.

Płyty główne LGA 1200 znajdziesz m.in. na stronie: https://www.sferis.pl/plyty-glowne-2894?f=a1075:566427. Odpowiednio dobrany komponent musi być jednak kompatybilny z pozostałymi elementami wchodzącymi w skład komputera, dlatego tak ważne jest przeanalizowanie również innych jej cech, nie tylko liczby pinów. Jeśli masz wątpliwości, jaka płyta główna sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku, skorzystaj z pomocy specjalistów w sklepach elektronicznych.